Ekonomové Sedláček a Mach řešili v diskuzích se studenty euro i situaci v Řecku

14. května 2010

Na soukromé vysoké škole NEWTON College v Brně se během jednoho týdne představili dva úspěšní mladí ekonomové a představitelé protichůdných názorů, eurofil Tomáš Sedláček a euroskeptik Petr Mach. Prvně jmenovaný vystoupil v přednášce nazvané „Ekonomie dobra a zla: teorie a praxe,“ druhý pak zvolil téma „Jak odmítnout euro a mít vyrovnané veřejné rozpočty.“ Obě vystoupení s následnou diskuzí moderoval vyučující NEWTON College a člen bankovní rady České národní banky Vladimír Tomšík.


Velká část obou diskuzí byla věnována tématu krachujícího Řecka a následné pomoci zemí eurozóny tomuto státu. „Kdyby Řecko nemělo euro, možná by zbankrotovalo dřív,“ řekl proevropsky orientovaný Sedláček. A dodal: „Řecko vlastně není ani důležitá diskuze. To je  ekonomika zachranitelná dvaceti, třiceti miliardami, na několik let“. Vyjádřil také obavu nad vývojem ve Španělsku a především Itálii, které by mohly napodobit Řecko, avšak potřebná finanční pomoc by v takovém případě byla mnohonásobně vyšší.

 

Mach naopak zaujal k mezinárodní pomoci skeptický postoj. „Myslím si, že toto nebude fungovat,“ uvedl. Jeho argumentace nezastírala euroskepticismus. „Slovensko platí pomoc Řecku, ačkoli má například čtyřikrát menší důchody,“ upozornil. Navíc dodal, že řecký krach je nucena financovat i Česká republika, byť není členem eurozóny. „Část peněz jde přes Mezinárodní měnový fond, takže se na pomoci podílí i Česká republika,“ uvedl Mach. Uznal ovšem, že na krach řecké ekonomiky měly vliv i jiné faktory, než používání eura: „Euro je pro Řecko jednou z příčin problémů“.

 

Oba ekonomové svými vystoupeními potvrdili, že ve svém oboru patří ke špičce nejen v České republice. Jak upozornil Vladimír Tomšík, spojuje  je i profesní úspěch v podobě práce pro prezidenta republiky. V případě Tomáše Sedláčka se jednalo o Václava Havla, Petr Mach byl poradcem pro ekonomiku prezidenta Václava Klause.

  

Kontakt:
Mgr. Tereza Zemanová
tisková mluvčí
NEWTON College, a.s.
T: +420 724 961 324
E: tereza.zemanova@newtoncollege.cz

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email