Jiří Malý hostem Rádia Česko – Český Rozhlas

30. května 2012

Jiří Malý, ředitel Institutu evropské integrace na NEWTON College pro Rádio Česko – Český Rozhlas komentuje aktuální evropskou ekonomickou situaci.


Řecká krize stále ještě ohrožuje budoucnost celé eurozóny. Po předčasných  parlamentních volbách se Řecku stále ještě nepodařilo sestavit novou vládu, kterou ovšem nutně potřebuje, aby mohlo dostát požadavkům eurozóny a Mezinárodního měnového fondu a získat tak záchranné půjčky.

 

Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn ale připomněl, že odpovědnost za budoucnost Řecka a blahobyt jeho občanů dnes více než kdy předtím leží na bedrech řeckých politiků.  A právě proto si někteří myslí, že Řecko v nejbližší době vystoupí z eurozóny a vrátí se zpět k drachmě a způsobí tím pád eura.

 

Ředitel Institutu evropské integrace Newton College Jiří Malý se naproti tomu domnívá, že euro v nejbližší době zřejmě nezanikne. Zároveň také tvrdí, že pokud se Řecko nebude chovat podle navrhovaných úsporných opatření, může vyhlásit bankrot.

 

„Problém je ale v tom, že v základech měnové unie existuje zásadní konstrukční vada. A to je, že jednotná měna není doplněna jednotnou fiskální politikou a potom ani politickou unií.“, říká Malý.

 

© Rádio Česko – Český Rozhlas, 15. 5. 2012

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email