Jiří Malý hostem Radiožurnálu

31. října 2011

Ředitel Institutu evropské integrace na NEWTON College a odborník na unijní a německou ekonomiku byl hostem pořadu Ozvěny dne na kanálu ČRo 1 – Radiožurnálu.


Ozvěny dne odvysílané 26. 10. 2011 o aktuálním summitu eurozóny a států evropské sedmadvacítky. Jednat se bude především o podobě další pomoci Řecku - o podpoře bankovnímu sektoru, o posílení evropského záchranného fondu, tedy jakéhosi ochranného valu pro další zadlužené země.

 

Malý poznamenal, že Merkelová v rukách má silné trumfy, Německo totiž platí 27 % všech příspěvků do zmíněného fondu. Vzhledem k tomu, že byl v minulosti fond již zdvojnásoben, Merkelová další navýšení odmítá.

 

„Německo nebylo příliš nadšeným partnerem jednotné měny. Akceptovalo další členské země, ale chtělo skupině eurozóny vtisknout svá vlastní pravidla. Na papíře se mu to do určité míry podařilo, ale ve skutečnosti nikoliv, jednotlivé státy si dělaly, co chtěly, protože vynutitelnost pravidel byla velmi nízká. Nyní tedy Německo chce, aby se euro skutečně stalo de facto celoevropskou markou. K tomu chce přizpůsobit pravidla, ale hlavně jejich vynutitelnost. Myslím si, že na to se v současné době hraje.“ tvrdí Jiří Malý.

 

Rozhovor si můžete poslechnout v archívu ČRO 1 – Radiožurnálu.

 

© Ozvěny dne, ČRo 1 – Radiožurnál, 26. 10. 2011

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email