"Kudy vede cesta vzhůru" - komentář Jiřího Malého v týdeníku Ekonom

3. února 2011

Jiří Malý, ředitel Institutu evropské integrace NEWTON College, se v rubrice Názory & komentáře týdeníku Ekonom vyjádřil ke strategii EU "Evropa 2020", jejímž cílem je zlepšit fungování vnitřního trhu, eurozóny i koordinaci hospodářských politik.


Autor v příspěvku mimo jiné uvádí: 

"... Jak může být realizace společné strategie zvyšování konkurenceschopnosti v rozdílných zemích unie ošemetná, ukazují výsledky předcházející Lisabonské strategie v letech 2000 až 2010, která nakonec ztroskotala. Strategie Evropa 2020 sice na rozdíl od Lisabonské strategie nechce z Evropské unie učinit nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa, nicméně i ona vytyčuje do roku 2020 řadu cílů, které se při rozdílech mezi členy Evropské unie mohou pro některé z nich ukázat jako příliš náročné. ..."

 

A uzavírá jej slovy:

"... Právě Německo a Skandinávie by mohly být pro českou hospodářskou politiku inspirativní. Z některých států, navzdory tomu že jsou v první desítce nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa, bychom si ale brát příklad neměli. Jde o Japonsko s veřejným dluhem téměř 200 procent HDP a Spojené státy, jejichž zadlužení míří ke 100 procentům HDP. ... Dluhový problém těchto dvou zemí zatím jen tiká a čeká na odpálení."

 

© Ekonom, Názory & komentáře, autor: Jiří Malý, č. 5/2011, 3. 2. 2011, s. 42

 

Celé znění článku týdeník Ekonom

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email