Obchodování na burze a studium na NEWTON College

24. března 2011

Rozhovor s Pavlem Špačkem, úspěšným traderem a studentem oboru Globální podnikání a management


"NEWTON College pro mě byla jasná volba"

 
... říká Pavel Špaček, CEO, portfolio manager a zakladatel společnosti Focus Equity, úspěšný obchodník na burze a student 1. ročníku oboru Globální podnikání a management v kombinované formě na NEWTON College.

Pavel Špaček, Focus Equity 

Obchodováním na burze se zabývá od roku 2005, derivátovými trhy od roku 2007. Postupně se vypracoval na aktivního full time tradera se specializací na futures a opce, které obchoduje především na amerických akciových indexech. Denně obchoduje na burze a provádí analýzy týkající se obchodů s investičními nástroji. Neustále pracuje na vývoji nových, sofistikovaných burzovních strategií s cílem dosáhnout absolutního výnosu.

V současnosti usiluje o zisk licence pro obchodování s deriváty Commodity Trading Advisor (CTA), pořádané americkou National Futures Association (NFA). Publikuje odborné články na svém blogu. Přednáší jako host na seminářích  pro veřejnost.

 

V březnu realizoval pro své spolužáky a kolegy z NEWTON College cyklus přednášek na téma Obchodování na burze. Využili jsme tohoto setkání a položili Pavlovi několik otázek.

 

 

Co Vás vedlo k rozhodnutí studovat dálkově právě na NEWTON College?


: Myslím, že vzdělání všeobecně je pro každého člověka tou nejlepší investicí do své budoucnosti. S kvalitním vzděláním člověk získává nejen sumu vědomostí a znalostí, ale především formuje celou svou osobnost, svoje hodnoty a životní postoje. Pedagogové na NEWTON College předávají svým studentům nejen zajímavé a často i jedinečné informace z businessu, ale učí je i jak tyto informace vyhledávat a pracovat s nimi. NEWTON College pro mě byla jasná volba.

 

K čemu Vám, zkušenému manažerovi a úspěšnému traderovi, je toto studium užitečné?


: Zastávám názor, že vzdělávání (a to na všech úrovních) je nezbytnou součástí manažerské práce. Úspěšný manažer dnešní doby by se měl vzdělávat neustále. Čím více toho víte, tím lépe můžete být své firmě prospěšní. Dnešní podnikání vyžaduje naprosto odlišné přístupy, než v minulých letech. Globální podnikání vytváří velký tlak na podnikatelskou efektivitu firem a nutí je stále optimalizovat jejich finanční management.
Stejně tak trading, vyžaduje v oblasti vzdělávání a přísunu informací vysoce profesionální přístup. Absence finančního vzdělání je v této oblasti přímo smrtící. Na burze jde o velké peníze, a jestliže trader nemá snahu získávat stále nové informace, techniky či strategie, z dlouhodobého pohledu nemá na finančních trzích žádnou šanci uspět.

 

Využil jste již něco z toho, co jste se dozvěděl ve výuce, ve Vašem businessu či osobním životě?


: Samozřejmě. Využívám informace a kontakty z NEWTON College prakticky každodenně. V oblasti businessu jsem získal velice cenné kontakty, jednak na samotné představitele skupiny NEWTON Group a současně (v rámci seriálu přednášek pořádaných NEWTON College) na další významné osobnosti české společnosti. Člověk, nepotřebuje logaritmické pravítko, aby si spočítal, jak velký potenciál s ohledem na služby Focus Equity může toto spojení do budoucna mít.

V osobním životě nejvíce využívám znalosti získané ve filozofii a psychologii. Osobně se považuji za velice alternativně smýšlejícího člověka a věřím tomu, že člověk má takový život, jaký si v hlavě vytvoří. Jeden příklad za všechny: To co kolem sebe všichni vidíme, dokážeme (prostřednictvím smyslových orgánů) vnímat pouze z 20%. Zbývajících 80% této projekce se „dovytváří“ až v naší mysli a to prostřednictvím našich zážitků z minulosti. Co to znamená? Znamená to, že můj život bude takový, jaký se rozhodnu, že bude.

Asi nemusím dodávat, že pokud se člověk řídí podobnými pravidly (v osobním životě i businessu), dokáže vidět příležitosti téměř ve všech oblastech lidského snažení.

 

Vyhovuje Vám harmonogram výuky, tedy čtyřdenní prezenční soustředění v kombinaci se samostudiem a konzultacemi s vyučujícími?


: Ano, tento harmonogram mi vyhovuje. Musím ale po pravdě přiznat, že čtyřdenní soustředění je někdy velice náročné na udržení koncentrace. Nejsem typ studenta, který se při výuce věnuje jiným činnostem, takže ve večerních hodinách se někdy cítím unavený a musím proto používat různé techniky na udržení pozornosti.

 

Je něco, co Vás na NEWTON College překvapilo, ať už v pozitivním či negativním smyslu?


: Nejvíce mě překvapilo, že člověk může dostat takto kvalitní vzdělání za velice příznivou cenu. Řeknu to jinak. Než jsem začal podnikat, pracoval jsem jako regionální ředitel ve velké nadnárodní firmě. Vzhledem k tomu, že tato firma investovala nemalé částky do rozvoje lidských zdrojů, dostalo se mi (prostřednictvím různých interaktivních workshopů) kvalitní manažerské vzdělání. Nechci uvádět konkrétní částky, ale to, co platím na NEWTON College prostřednictvím školného, je ve srovnání s financováním uvedených workshopů neporovnatelně nižší částka. Dokonce i forma výuky se mi na NEWTON College zdá kvalitnější.

Negativní zkušenosti nemám žádné, možná obtížné parkování v centru města.

 

Jaká byla Vaše cesta k tradingu?


: Většinu života jsem pracoval jako zaměstnanec. Když jsem jednoho dne cítil, že už se nechci nikomu podřizovat, začal jsem hledat možnosti, jak si zajistit dostatečný příjem, ale s menší časovou náročností. Trading je tomto ohledu ideální business. Nepotřebujete žádné zákazníky, nepotřebujete výdaje na reklamu a na expanzi, nepotřebujete obchody, produkty, nepotřebujete prakticky nic, a přesto můžete mít vlastní velkou firmu.
Dnes je už samozřejmě situace ve firmě jiná. Plánujeme pracoviště v mnoha zemích světa a bouráme zažité investiční představy mnoha kvalifikovaných investorů vč. institucionální klientely.

 

Váš cyklus přednášek „Obchodování na burze“ vyvolal mezi studenty velký zájem. Co byste doporučil těm, kteří by se rádi této problematice věnovali profesně jako Vy?


: Abych byl upřímný, tak jsem podobný zájem očekával. Člověk, který studuje vysokou školu ekonomie a podnikání okamžitě pochopí, že trading má velice vysoký ziskový potenciál oproti režijním nákladům. Dokonce si troufnu tvrdit, že trading je ve skutečnosti nízko rizikový business, za předpokladu, že víte, co děláte. 

Moje doporučení pro zájemce o trading by vypadalo asi takto: Buďte trpělivý a disciplinovaní. Musíte se umět rozhodnout ve správný okamžik a naučit se obchodovat přesně podle svého otestovaného plánu. Počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek času, abyste se naučili všechno, co potřebujete k úspěšnému tradingu. Nečekejte okamžitý výsledek.

Ať děláte jakoukoliv činnost, museli jste se nejprve něčemu naučit (tzn. věnovat tomu určitý čas), abyste mohli říci, že to umíte. S tradingem je to naprosto stejné. Domnívat se, že jen stačí klikat myší a budu vydělávat miliony je zcela mylné.

 

Život ale není pouze o studiu a práci. Jak trávíte volný čas a za co nejraději utrácíte vydělané peníze?


: Většinu volného času trávím sportem či na různých výletech v okruhu svých přátel. Relaxuji hlavně aktivitami v přírodě, především jízdou v terénu na horském kole. Mezi mé oblíbené koníčky patří také komentování sportovních přenosů (hlavně fotbal a hokej) pro ČR 1 Radiožurnál.
Samozřejmě peníze mají v naší společnosti výsadní postavení. Vzhledem k tomu, že pocházím z poměrně slabé sociální rodiny, dokážu si vydělaných peněz lépe vážit. Drtivá většina vydělaných peněz je proto okamžitě reinvestována zpět do rozvoje firmy a na všemožné vzdělávací programy a semináře pro mě a mé kolegy.

 

Díky za rozhovor.

Brno, 18. 3. 2011

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email