Student NEWTON College hodlá na lodi z PET lahví přeplout Středozemní moře

3. srpna 2010

Odvážný projekt plavby do Španělska na studijní pobyt v rámci programu Erasmus studenta Alberta Fikáčka.


Albert Fikáček si plní klukovský sen a hodlá přeplout Středozemní moře na vlastnoručně sestaveném katamaránu z umělohmotných lahví pojmenovaném Vichr II. Na moře vypluje z Piombina na italské pevnině, odkud zamíří ke Korsice a Sardinii. Od sardinských břehů pak chce v první části doplout až k břehům Alžírska, do Annaby. Odvážná druhá část plavby počítá s obeplutím severních břehů Afriky a cílem je španělské město Motril. Ve Španělsku bude Albert od konce září studovat v rámci studijního pobytu Erasmus.

 

Půl roku sbíral Albert tisícovku PET lahví, ze kterých svůj katamarán sestavil. Jsou připevněny k pevné svařované konstrukci a pohromadě je drží pletivo chráněné plastovým pytlem. Jeho katamarán nyní čeká na dřevěnou palubu velkou třikrát tři metry, na které bude v noci spávat ve stanu. Loď budou pohánět dvě plachty, připevněné na šestimetrový stěžeň, v případě bezvětří pak hodlá Albert využívat lodní motor.

 

Ačkoli složil Albert Fikáček kapitánské zkoušky teprve v březnu, na vodě není žádným nezkušeným nováčkem. I tak v něm 1 500 km dlouhá cesta na jeho originálním plavidle budí respekt. Samotný projekt lodi Vichr II navazuje na zkušební loď Vichr, kterou Fikáček sestavil v loňském roce a nazval podle ruského motoru, který ji poháněl. Právě starý ruský motor ale zapříčinil neúspěch prvního projektu Vichru.

 

Albert Fikáček hodlá vyplout v srpnu. Průběh plavby budete moci sledovat na jeho webu nakrajsveta.cz, kde najdete i Albertovu aktuální polohu díky satelitnímu spojení, které bude vysílat na určené adresy souřadnice výskytu lodi Vichr II. Do cíle by měl Fikáček dorazit asi po měsíci. Stále je ovšem řada věcí, které Albertu Fikáčkovi v jeho výbavě pro plavbu chybí. Pokud byste ho chtěli podpořit, seznam najdete rovněž na webu projektu.

 

Albertův záměr už sklízí ohlas i v médiích, o jeho plavbě psal týdeník Sedmička a v pondělí 9. srpna bude reportáž o plánované plavbě natáčet Česká televize. Jestli chcete být při tom, přijďte se v 10 hodin podívat na Brněnskou přehradu.

 

Reportáž České televize ze zkušební plavby na Brněnské přehradě zde

 

 

 

     


Foto | autor: Jiří Salik Sláma

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email