Vyučují NC byl hlavním hostem Otázek Václava Moravce

25. srpna 2014

Vedoucí Ústavu ekonomie na NC prof. Tomšík odpovídal na otázky z oblasti měnové intervence ČNB, vývoje kurzu koruny, či výkonnosti české ekonomiky.


Drahé euro = drahá dovolená. Česká měna tančí již kolem 28 korun za euro. Co bude dál? Na otázky z oblasti měnové intervence ČNB, vývoje kurzu koruny, či výkonnosti české ekonomiky odpovídal jeden z nejpovolanějších: viceguvernér ČNB a vedoucího Ústavu ekonomie na NC prof. Ing. PhDr. Ing. Vladimír Tomšík, Ph.D., Ph.D.

 

Více najdete ve videu zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/214411030500824/video/345582

nebo v článku: http://www.novinky.cz/ekonomika/345781-cnb-koruna-by-rozhodne-nemela-posilit.html

 

Z pořadu vybíráme:

„Koruna by neměla posílit. Ekonomika si již na její kurs nad 27 korun za euro zvykla, a držet jej měnovými intervencemi budeme nejméně do roku 2016,“ řekl viceguvernér.

 

„Já mám obavy naopak z posílení koruny. Nadále trvá náš závazek udržovat ji nad 27 korun za euro a pokud by klesla pod tuto hranici, budeme znovu intervenovat,“ prohlásil.

 

Jak Tomšík zdůraznil, za prvořadý cíl centrální banka nadále považuje zabránit deflaci, k níž by bez oslabení koruny už skutečně v České republice došlo. Podle něj se již prokázala správnost její měnové politiky. „Jsme na úrovni velmi nízké inflace, nedochází k nárůstu nezaměstnanosti ani zkrácených pracovních úvazků, a dochází naopak k růstu nominálních mezd,“ argumentuje viceguvernér.

 

Zdroj: novinky.cz, Jiří Novotný (Právo)

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email