Zkušenosti z pracovní stáže Erasmus

1. března 2015

Přečtěte si zkušenosti naší studentky o tom, jak Vás může změnit pracovní stáž Erasmus


Minulý rok se mi naskytla příležitost jet na pracovní stáž díky programu Erasmus. Nejprve jsem si zvolila zemi, kterou bylo Španělsko. Španělsko proto, že je to moje srdeční záležitost a proto, že jsem si chtěla vylepšit jazyk. Přijali mě na dvě stáže: jednu v Barceloně a druhou v Ubedě. Tak začal můj těžký vnitřní boj,  které místo upřednostnit. Stáž v Barceloně, která by mi nejspíše nedala moc zkušeností, poněvadž to byla čistě administrativní práce na marketingovém oddělení, ale byla bych v pulzujícím městě Barceloně, plném nočního života a nových lidí anebo dát přednost zajímavější práci, kde získám více zkušeností na pozici asistenta projektového manažera v maloměstě Ubeda.


Radila jsem se, s kým jsem jen mohla. Moji kamarádi mi nejčastěji říkali, že by zvolili Barcelonu. Přece jenom jsou to prázdniny a já mám 21 let a měla bych si užívat. Ano něco na tom je, ale po hodinách rozmýšlení jsem se rozhodla pro městečko Ubeda a do dnes toho vůbec nelituji.


Můj první měsíc ve Španělsku byl opravdu děsivý. Naivně jsem si myslela, že španělsky relativně rozumím a mluvím. Po prvním setkání se svou spolubydlící jsem pochopila, že neumím vůbec nic. Dívka pocházela z malé vesničky z hor a neskutečně rychle mluvila a drmolila, takže jsem ji nerozuměla skoro nic. Její údajná znalost angličtiny A2 by u nás neobstála ani u začátečníků. Mé dorozumívání se se spolubydlící bylo první dva týdny velmi těžké.

 

V práci mi ze začátku svěřovali menší úkoly hlavně administrativního rázu a práci se studenty. Co se týče sociálního života, to jsem dostala taky ránu mezi oči. Vždy, když jsem jezdívala do zahraničí na jazykové kurzy tak jsem byla zvyklá na to, že jsem si během jednoho dne našla spoustu kamarádů, ale to se v Ubedě nestalo. Měla jsem tam jen svou spolubydlící a kolegyně z práce. Takže můj první měsíc byl pro mě opravdu těžký a často se mi honila v hlavě myšlenka, že to vzdám, jenže něco uvnitř mě mi to nedovolilo. A za to jsem opravdu ráda, protože po zhruba měsíci se něco změnilo. Začala jsem rozumět a mluvit dobře španělsky. Díky prolomení mé jazykové bariery jsem se hodně spřátelila se svou spolubydlící. V práci se mi rozšiřovala má působnost, takže jsem začala chodit do firem a využívala španělštinu čím dál více a seznámila jsem se se spoustou dalších lidí. Zbylé dva měsíce byly opravdu úžasné.


Pracovala jsem jako asistent projektového manažera pro firmu Euromind, která zprostředkovává pracovní stáže zahraničním studentům ve Španělsku. Náplní práce byla zprvu hlavně administrativa a práce se studenty. Postupem času jsem organizovala jazykové kurzy, výlety, chodila jsem do firem představovat studenty atd. Erasmus mi pomohl v osobnostním rozvoji, který jsem na sobě nezaznamenala pouze já. Když pominu jazykové schopnosti, které se rapidně zvýšily, tak jsem posílila prezentační dovednosti, kdy mi dali na výletě pro studenty do ruky průvodce a řekli, ať si stoupnu na schody a řeknu studentům v angličtině něco zajímavého o Granadě. Což pro mě, introverta, který nerad mluví před větším počtem lidí, bylo hodně stresující, ale zvládla jsem to. Nebo když jsem začala chodit po firmách v době, kdy jsem si nebyla moc jistá se svou španělštinou, ale i přes to jsem šla, sebrala odvahu a ikdyž jsem si říkala, že se třeba ztrapním, tak se nic hrozného nestane. A taky mě to posílilo v komunikaci a jednání s lidmi.
Po své stáži jsem se vydala na cestování se svou kolegyní po Španělsku.


Jen díky Erasmu jsem našla odvahu, přátele i schopnosti tuto cestu podniknout. Ověřila jsem si, že jsem silnější, než jsem se domnívala a vydržím víc, než bych o sobě byla schopná říct.
Tak na závěr abych to shrnula, i když byl pro mě ze začátku můj Erasmus těžký, neměnila bych. Zjistila jsem, že dokážu žít v cizí zemi, poznala jsem Španělskou kulturu a odlišnosti jaké mezi sebou máme. A poznala jsem sama sebe a rozvinula se o další stupeň.

Ať už si vyberete jakoukoliv stáž, studijní či pracovní, určitě by jste se nejprve měli zamyslet, co od toho očekáváte. Jestli pouze užívání života anebo chcete pro sebe získat víc. Pracovní stáže se vám mohou zdát obtížnější, když si musíte hodně věcí zařídit sami jako třeba ubytování, práci, nalézání kamarádů, protože pro vás žádné Erasmus party nejsou, pokud tedy nejste ve velkém městě. Ale rozhodně je to větší výzva a příležitost k poznání místních obyvatel i sama sebe, nemyslíš?

 

Zpět Vytisknout stránkuRychlý
dotaz
Co pro vás
chystáme
Novinky na
email